Zkušenosti s AAA auto - na co si dát pozor

 

 

 

.

Úvod

 

Tento článek není pro odrazení zákazníků v autobazaru AAA auto. Jistě takovýto autobazar všichni vítáme, nicméně chci upozornit na věci, na které si člověk musí dát pozor a být na ně připraven.

 

Rozhodování

 

Nějakou dobu jsem se rozhodoval o nákupu nového automobilu za starší škodu Fábia. Protože jsem škodovák, přemýšlel jsem znovu o koupi škody Fábia. Nechtěl jsem ale vynakládat větší obnos peněz, má představa byla do 200.000,- Kč. Za tyto peníze by se dala Fábie v pohodě pořídit, leč na dnešní dobu z celkem slabým motorem. Proto mě jednoho dne zaujala nabídka v AAA auto, kde nabízeli Hyundai i20 za cenu 200.000,- Kč, ve výbavě inclusive a motorem o výkonu 63 kw. Automobil byl deklarován jako nový vůz, rok výroby 2013 s najetými 9 km. Pro mě zajímavá nabídka, vyrazil jsem proto do autobazaru na pobočku v Pardubicích.

 

Dohoda v autobazaru

 

V autobazaru jsem se domluvil na podmínkách nákupu automobilu. Domluvili jsme se na ceně, na úvěrování, na výši splátek a době splácení, na ceně za výkup mé starší škody Fábie, kterou jsem dával protiúčtem. Také jsem si ověřil další informace, jestli je auto opravdu nové, jestli je neregistrované, jestli je to rok výroby 2013 ( mimochodem, rok výroby byl pro mě zásadní informace, protože v té době se stejné auto s rokem výroby 2012 dalo pořídit ještě o něco levněji ). Automobil na pobočce v Pardubicích neměli, takže jsem zaplatil 2.000,- vratnou zálohu s tím, že automobil bude na pobočce na druhý den.

 

Na druhý den

 

Druhý den ráno kolem desáté hodiny mi volali z pobočky, že auto bude kolem čtrnácté hodiny, a že mi ještě zavolají, až auto dorazí. Když nevolali, tak jsem kolem osmé hodiny večerní zavolal já a bylo mi řečeno, že na mě zapoměli, a že je již auto na pobočce. Domluvili jsme se tedy, že přijdu následujícího dne.

 

Třetí den

 

Ač jsem byl po noční, hned jsem vyrazil do autobazaru. Po vyčkání cca 45 minut se mě ujal pracovník autobazaru a přistavil mi auto k prohlídce. Zdálo se vše v pořádku, jelikož jsem měl být první majitel, tak nemělo auto SPZ, a tak jsem ani nepočítal s předváděcí jízdou. Proč taky, když je auto nové. Přešli jsme k výkupu mé starší škody Fábie, kde ještě vše dopadlo tak, jak jsme se předem domluvili. Pokračovali jsme tedy k vyřízení papírových záležitostí ( úvěrová smlouva, smlouva o koupi atd...). A nyní se začali dít věci jako z hororového filmu.

 

Úvěrování, cena automobilu

 

V první řadě mi spočítali splátky úvěru. K mému překvapení měla být splátka asi o 450,- Kč měsíčně vyšší, než bylo původně domluveno. S tím jsem samozřejmě nesouhlasil. Po několika odchodech a příchodech paní co počítala splátky z kanceláře dorazil i manažer pobočky s konečnou nabídkou splátek o cca 240,- Kč měsíčně vyšší než původně. Protože jsem člověk, který si vše dopředu spočítá, a také bylo něco předem domluveno, musel jsem tuto nabídku odmítnout s tím, že bych zaplatil o 20.000,- Kč víc, a do toho už prostě nejdu.

 

Jelikož jsem už trávil nákupen třetí den a auto se mi líbilo, rozhodl jsem se, že seženu peníze a koupím auto za hotové. Podle reklamy na webu aaa auto jsem se šel zeptat, jestli by nebyla nějaká sleva, když koupím auto za hotové. K mému dalšímu překvapení mi bylo sděleno, že kdybych auto kupoval za hotové, byla by ceba o 10.000,- Kč vyšší. Zeptal jsem se jak je to možně, když na webu i na autě mají jasně napsáno, že cena na úvěr je za 180.000,- a za hotové 200.000,- Kč. Zavolala mi nějaká údajně manažerka z Prahy a začala mi vysvětlovat, že počítají s tím, že si auto lidi vemou na úvěr a kdyby náhodou ho chtěl někdo za hotové, tak musí být o 10.000,- dražší, protože by na tom nevydělali. Na otázku, proč tedy není na kartě auta uvedeno, že za hotové je za 210.000,- a je tam 200.000,- odpovědět neuměla. Nicméně jsme se domluvili, že mi budou nějak kompenzovat ztrátu navýšených splátek než jsme se původně domluvili. Navrhl jsem, že by jsme na tom mohli podílet půl na půl ( 10.000,- já a 10.000,- aaa auto ). V hodnotě deseti tisíc mi tedy byla nabídnuta plná nádrž benzínu a zimní pneumatiky ( počítal jsem tedy, že když bude plná nádrž v hodnotě cca 1.500,- Kč, tak pneumatiky v hodnotě 8.500,- Kč, tzn. nějaké kvalitnější nové, nebo méně kvalitní nové se staršími ráfky ).

 

Přešli jsme tedy opět k papírovým záležitostem. Sepsání a schválení úvěrové smlouvy, kupní smlouvy atd. Potom došlo na podepisování. Když jsem došel k podpisu faktury, došlo k dalšímu nemilému překvapení. Na faktuře byla celková částka ve výši 204.789,- Kč. K ceně automobilu mi byl připočten jakýsi poplatek za služby ve výši 4.790,- Kč, o kterém mě nikdo před tím neinformoval, ani jsem o něm nikde nečetl. Zeptal jsem se tedy, za co tento poplatek je a pan manažer mě zavedl do jedné z kanceláří, kde byl na zdi nalepený papír s balíčkem služeb, za které jsem zaplatil. Když jsem si ho přečetl, tak jsem zjistil, že jsem žádnou z těchto služeb neobdržel, protože se tyto služby ve směs vztahují na ojetá auta a já kupoval nové. Po upozornění manažer přiznal, že k novému autu tyto služby nemají smysl, ale zaplatit je musím. Nicméně jako kompenzaci mi přislíbil novou navigaci s mapami ČR a SR.

 

Došlo tedy k předání automobilu s tím, že velký technický průkaz a servisní knížka mi budou zaslány poštou. Dostal jsem zelenou převozní značku, která platí 10 dnů a počítal jsem, že mi velký technický průkaz přijde do druhého, maximálně třetího dne, abych mohl auto přihlásit v registru vozidel. Protože již byli pozdní odpolední hodiny, nechal jsem si v aaa auto také povinně pojistit. Byla mi vydána zelená karta a já vyrazil,  unaven po dvanáctihodinové noční směně a dalších devíti hodinách strávených v autobazaru, k domovu.

 

Čekání na velký technický průkaz

 

Když mi nepřišel technický průkaz ani třetí den, vydal jsem se opět do autobazaru pro informaci, kdy technický průkaz přijde. K mému opětovnému překvapení mi bylo sděleno, že do měsíce, že je to takhle běžné. Samozřejmě jsem se okamžitě ohradil, protože mi platí převozní značka pouze 10 dnů a po uplynutí této doby nemohu s autem jezdit. Navíc mi bez registrace nechtěla pojišťovna auto havarijně pojistit, takže kdyby mi ho někdo odcizil, či poškodil, tak bych nedostal ani korunu.